Devatero k životu v radosti – čas začít žít

Všimli jste si, jak probíhají naše reakce? Zpozorovali jste, jak hovoříte, pokud jste pod tlakem a jak to vypadá, když jste v klidu? Jste spokojeni sami v sobě nebo dokážete sami sebe překvapit vlastní reakcí? Pokud nám život utíká mezi prsty, můžeme si všimnout, že sami sebe nevnímáme.

Vše skrze nás probíhá v automatickém režimu a v kritických fázích jsme schopni přepnout na autopilota. Zvládneme neuvěřitelné množství, ale jak vypadá závěr dne a jak vypadáme my? Jsme schopni se přes den vůbec zastavit – sám v sobě a na chvilku si dopřát pohled věnovaný sobě?

Jak se dneska zrovna cítíme? A co bychom doopravdy potřebovali?

Co to znamená být sám se sebou? 

Mnohokrát jsem se přistihla, jak jsem v kolejích, kde mi vůbec není dobře. Jak reaguji v neutrálním módu a vůbec to tak není nutné. Uvědomila jsem si, že už jsem v tom nějakou chvilku a kdybych pozornost neotočila do sebe, dovedu si představit, že by takto byl schopný člověk proplout až k večeru. 

Ve svém prostoru potřebuji svobodu a jsem si jistá, že ji potřebuje každá živá bytost. Prostor sloužící k volnému nadechnutí, čas, který ukrojíte jen pro sebe, byť by to mělo být pár vteřin. Svobodu, při které je dovoleno se rozběhnout a nechat vše s důvěrou právě tomu ryzímu okamžiku, přítomnosti. Hlouběji se tomuto tématu věnuji ve svém ebooku Cesta k sobě.

Znáte ten pocit? 

„Skoč, křídla roztáhneš cestou.“ —  Ray Bradbury

Ve skutečnosti je i těch pár vteřin věnovaných sobě jako čerstvá sprcha, kdy to vědomé zastavení, byť na zlomek, času ucítíme jako mnohem delší čas, protože jde o prožitek v přítomnosti. Jde o opravdový profit v tom reálném čase. Není nic víc než to, co pro sebe můžu udělat tady a teď.

A jak to zařídit, abychom sami sebe nepřekvapovali unáhlenými reakcemi?

Mám své devatero, které se osvědčilo i u několika klientů, kteří u sebe po čase vypozorovali stabilitu, lehkost a chuť se smát.

 

1. Vypněte zprávy – nejsnazší možnost, jak se obrat o svou energii v poměrně krátkém čase je sledování zpráv. To podstatné se k nám vždy dostane, proto není potřeba se nechávat dobrovolně zahlcovat. Zdravý úsudek se tvoří nejlépe z povzdálí a z nadhledu.

2. Dýchejte volně a zhluboka – není nic jednoduššího, než si pomoct tím největším klido-dárcem, kterým je samotný dech. Snadné, okamžité a uKLIDňující (nebo ÚKLIDňující? :). Začněte nejdříve tím, že vydechnete (a to zhluboka), pusťte jednoduše vše pryč.

Nadechujte a nechte dech projít celou svou páteř (pusťte ho do kulatých beder, přední strany hrudníku, zadní strany ramen, krku i hlavy. Poté dlouze a pomalu vydechujte. Potřebujete-li režim, nadechujte na 4 doby, dopřejte si 2 doby zádrž a 6 dob výdech. Keep calm.

3. Jak podarovat sebe i ostatní – usmívejte se. Na sebe, do sebe, na druhé bez ohledu na to, jak moc je kdo oblíbený.. Láska je úplně zdarma a léčí neobvyklou, nezměrnou silou. Úsměv pomáhá pokročit dál a odpustit a komu? Začneme zase u sebe

4. Hýbejte se, jógujte, choďte na procházky (nejlépe do lesa) – hormonu štěstí pomáhá, když se hýbeme. Světlo pomáhá nastavit správnou hladinu serotoninu (zvláště v zimě) pobytem na slunci alespoň 20 minut denně.

5. Afirmace mají obrovskou sílu a pomáhají nám na naší cestě nejen k uzdravení. Skvělým způsobem přeprogramovávají naši mysl, dodávají sílu, sebevědomí a uvádí věci do pohybu. Můžeme pracovat dlouhodobě s jednou.

6. Relaxujte, meditujte – ovládněte během dne tok myšlenek. Skočte si na chvilku na masáž nebo do sauny. A jak na meditaci? Dech a vědomí přivedené do přítomnosti.

Nebo pojďme rovnou zastavit mysl mantrou – hariom/om, mahamantra, om namo bhagavate vāsudevaya (pomalá opakovaná recitace s výdechem). V pravidelnosti je největší síla. Zkuste to a uvidíte.

7. Choďte spát pravidelně včas a vyhýbejte se modrému světlu před spaním – pokud světlo, tak hezky při zemi. Oči i mysl se naladí mnohem rychleji.

8. Vděčnost, se kterou mohu uzavřít každý den. Vděčnost, při které nechám s láskou odejít to, co už nepotřebuji.

9. Zaměstnejte se – plánujte si i svůj volný čas. Z maličkostí, které stihnete, budete mít velkou radost a navíc nezbyde čas na jeho ztrátu:)

 

Ať se nám všem daří prožívat svůj čas vědomě.

 

[fb_tlacitka]

Lucie Huříková
Pomáhám objevit esenci sebe samého skrze cestu jógy. Učím, jak pracovat se svým dechem, tělem a myslí, aby dopomohly k nalezení vnitřní spokojenosti, lásky a šťastného života. Má práce je posláním a štěstím zároveň – nejvíce se o sobě dokážeme naučit ve chvílích klidu a vnitřní rovnováhy.

Více o Lucii si přečtete zde

Lucie je dcera, manželka laskavého muže, matka dvou krásných duší, přítelkyně, průvodkyně, studentka překrásné školy života, která miluje jógu a cestování – nejen do různorodých koutů Matky Země, ale i po „mapě“ svého těla, což má mnohdy vlastní souvztažnost.

Je autorkou ebooku, Cesta k sobě online jógového balíčku Jógové lékárničky a provází jógou po krásných místech

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.